
| Specification | Value |
|---|---|
| Connection type | HDMI, Display port, USB, Wi-Fi, Bluetooth |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Operating system | Windows |
| Processor family | Intel |
| Computer form | Notebook |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Keyboard type | Backlit, Standard |
| Processor cores | 24 Cores |
| Additional Specifications | |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 15.1 |
| Gpu Model | RTX 5070 8GB |
| Ram Size | 32GB |
| Cpu Model | Ultra 9 Processor 275HX |
| Model | Lenovo Legion 5 |
| Number Of Threads | 36 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 3 Years |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Ssd Capacity | 1TB |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Color Pattern | Black |
No. EG-PC compares prices and availability for Lenovo Legion 5 Intel Core Ultra 9 275HX 24 Core-32GB DDR5 - 1T SSD -RTX 5070 8GB - 15.1" WQXGA (2560x1600) OLED 1000nits 165Hz- 3 years. The retailer listing this product is Arabhardware.
EG-PC tracks recently seen prices from supported Egyptian retailers. Always confirm the final price and stock status on the retailer website before checkout.
Yes. Use the related category, brand, store, and search links on this page to compare similar computer hardware listings across Egypt.