
| Brand | Vivo |
| Model | V40 |
| Color | Nebula Purple |
| Dimensions | 164.16 × 74.93 × 7.58 mm |
| Weight | 190 g |
| Manufacturing Materials | Glass front, plastic frame, glass back |
| Processor Name | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| Manufacturing Accuracy | 4 nm |
| Number of Cores | 8 Cores |
| RAM | 12 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| External Memory | Doesnt Support |
| Selfie Camera |
Single: 50 MP Features: HDR Video: 4K@30fps, 1080p@30fps |
|
Rear Camera |
50 MP, 24mm (wide) 50 MP, 15mm, 119˚ ultrawide Features: Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR Video: 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Screen Type | AMOLED, HDR10+, 120Hz, 4500 nits |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Screen Ratio | 90.1% percent |
| Pixel Density | 453 pixels per inch |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| FM radio | No |
| USB port | USB Type-C 2.0, OTG |
| Network | Supports ( 2G - 3G - 4G - 5G) |
| SIM Type | Nano SIM |
| Number of SIMs | SIM2 + SIM1 |
| Sound | Loudspeaker: Support |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|
Charging |
80W |
| Charging Capacity | 5500 mAh |
|
Battery |
Battery Type: Li-Po battery Removability: Not removable |
| Dust/water resistant | IP68/IP69 (up to 1.5m for 30 min) |
| Operation System | Android 14 |
| User Interface | Funtouch 14 |
| In the Box |
V40 5G Documentation Type-C to USB Cable USB Power Adapter Eject Tool Phone Case Protective Film (applied) |
No. EG-PC compares prices and availability for MOBILE-VIVO-V40 5G-12G+12G-256GB-Dual SIM-PURPLE ( V2348 ). The retailer listing this product is Smartshop It.
EG-PC tracks recently seen prices from supported Egyptian retailers. Always confirm the final price and stock status on the retailer website before checkout.
Yes. Use the related category, brand, store, and search links on this page to compare similar computer hardware listings across Egypt.