
| Specification | Value |
|---|---|
| Connection type | HDMI, Display port, USB, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory technology | DDR5 |
| Cosmetic condition | New |
| Operating system | Windows |
| Processor family | Intel |
| Graphics card type | Dedicated |
| Storage types supported | Solid-state drive (SSD) |
| Processor cores | 20 Cores |
| Additional Specifications | |
| Monitor Size | 16.1 Inch |
| Ssd Capacity | 1TB |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Ram Capacity | 16GB |
| Color Pattern | Blue |
| Size | 16 Inch |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 16.1 |
| Gpu Model | RTX 4050 6GB |
| Ram Size | 16GB |
| Cpu Model | i7-14700HX |
| Model | VICTUS 16-R1046 |
| Number Of Threads | 28 |
| Memory Slot Type | ["DDR5"] |
| Warranty | 1 Year |
| Gpu Family | NVIDIA |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Cooling Technology | Active, Fan, Heat sink |
No. EG-PC compares prices and availability for HP VICTUS 16 r1046ne Laptop Core I7-14700HX 16GB DDR5 1TB SSD RTX 4050 6GB 16.1" FHD 144Hz Blue. The retailer listing this product is Arabhardware.
EG-PC tracks recently seen prices from supported Egyptian retailers. Always confirm the final price and stock status on the retailer website before checkout.
Yes. Use the related category, brand, store, and search links on this page to compare similar computer hardware listings across Egypt.